Zdymadlo Vrané

Popis | Technické údaje | Mapa

Fotogalerie

Zdymadlo Vrané Zdymadlo Vrané Zdymadlo Vrané Zdymadlo Vrané Zdymadlo Vrané Plavební komory Vrané Vodní nádrž Vrané-Davelský most Vodní nádrž Vrané Vodní nádrž Vrané-Soutok Vltavy a Sázavy

Popis

Zdymadlo Vrané bylo vybudována na řece Vltavě několik kilometrů před Prahou jako nejstarší stupeň Vltavské kaskády.

Se stavbou vodní díla Vrané se začalo v listopadu roku 1930. Stavěla jí pražská firma ing. B. Hlavy - img. J. Domanského s pomocí 1500 stálých dělníků. V prosinci roku 1935 bylo vodní dílo téměř hotové a byl zahájen roční zkušební provoz. Na stavbu přehrady bylo spotřebováno přes 120 000 m3 betonu a 14 t železa. Při stavbě se smrtelně zranilo 6 dělníků.

Zdymadlo tvoří čtyři přelivná pole hrazené stavidlem každé o šířce 20 m s celkovou kapacitou 2804 m3/s. Při povodních v srpnu roku 2002 se vyrovnaly dolní a horní hladiny a průtok zde dosahoval 3500 m3/s. Naštěstí přehrada odolala bez větších škod. Pod hrází je vybudován 21,5 m dlouhý vývar.
Při levém břehu hráze jsou situovány dvě plavební komory o šířce 12 m. Větší z nich má užitnou délku 134 m a je rozdělena na dvě části. Dolní a střední vrata od plavební komory jsou vzpěrná a horní vrata jsou osazeny dvoudílným tabulovým uzávěrem. Malá plavební komora s užitnou délkou 85 m je osazena dvěma vraty vzpěrného typu.
Velká přepravní kapacita zdymadla zajistěná dvěma plavebníma komorama byla budována s ohledem na předpokládané vytížené vltavské vodní cesty. Tehdy se počítalo se splavnění Vltavy do Českých Budějovic pro velké nakladní lodě.

Při pravém břehu je umístěna vodní elektrárna se dvěma turbíny typu Kaplan o celkovém výkonu 13,88 MW.

Vodní dílo Vrané zvýšilo hladinu Vltavy o 8 m. Vzdutí vodní nádrže končí pod Štěchovickou přehradou na Vltavě, kde také slouží jako dolní nádrž pro PVE Štěchovice a na Sázavě u Pikovic. Celková plocha nádrže činí 263 ha.

Technické údaje

Vodní elektrárna

Vodní elektrárnaVrané
Výkon 13,88 MW
Roční výroba 57,147 GWh
Turbíny 2 x Kaplan
Hltnost turbín 2 x 90 m3/s
Spád 8,0 - 11,0 m

Jez

JezVrané
Rok uvedení do provozu 1936
Typ Pohyblivý jez - Stavidlo
Délka jezu 4 x 20 m
Výška jezu 9,7 m

Hydrologické údaje

Hydrologické staniceVrané
Vodní tok Vltava
Plocha povodí 17 784,64 km2
Průměrný průtok 111 m3/s
Aktuální průtok ZDE
Stoletý průtok 2860 m3/s
Historicky nejvyšší 3500 m3/s (14.8.2002)
Hydrologické údaje jsou převzaty od nejbližší hydrologické stanice. Mohou se i výrazně lišit od skutečných hodnot v daném profilu, proto slouží pouze pro hrubou orientaci.

Plavební komora

Plavební komoraVrané (velká)
Třída (vodní cesty) Va
Délka 134 m
Šířka 12 m

Plavební komora

Plavební komoraVrané (malá)
Třída (vodní cesty) IV
Délka 85 m
Šířka 12 m

Video

Mapa

Země: Česko, Kraj: Středočeský, Okres: Praha-západ

Panorama

Data se snažíme průběžně aktualizovat a opravovat. Údaje jsou mnohdy težko dohledatelné, proto je prosím berte jen orientačně. Pokud narazíte na jakoukoliv chybu nebo budete mít dodatečné info k vodnímu dílu, tak nám napíšete na email: info@tv-adams.wz.cz.

Budeme také velmi rádi za fotografie vodních elektráren, které bychom zde mohli uveřejnit.

Rozumím
Tento web používá cookies ke zlepšení obsahu. Co je to cookies?