Česká vodní nej

Nejvyšší přehrada

Nejvyšší hrází se pyšní přehrada Dalešice na Jihlavě. Výška hráze nad základem dosahuje rovných 100 m, s tím souvisí další prvenství - jedná se o nejhlubší uměle vytvořená vodní nádrž (maximální: 85,5 m, průměrná hloubka: 26,4 m) více.

Toto vodní dílo má ale v rukávu ještě jedno eso, v přilehlé přečerpávací vodní elektrárně, která je mimochodem druhá největší v ČRvíce, pracují největší vodní turbíny v České republice. Každá z těchto čtyř Francisových turbín má v průměru 6 m. Fotografie jedné z těchto obrovských turbín naleznete zde.

Nejmohutnější přehrada

Nejmohutnější přehrada je 450 m dlouhá a 90,5 m vysoká Orlická přehrada. Na tohoto betonového obra bylo spotřebováno 1,03 mil.m3 betonu a 12 000 tun ocele.

Tato jedna z nejznámějších českých přehrad se samozřejmě nehonosí jen jedním prvenstvím.
Orlická nádrž je nejobjemnější vodní nádrž v ČR.více, zadržuje 716 500 000 m3 vody.

Orlická vodní elektrárna vyrobí nejvíce obnovitelné energie (průměrná roční výroba: 474,4 GWh), což ročně ušetří 450 000 tun uhlí.

Orlická přehrada

Nejdelší přehrada

Nejdelší hrází disponuje Nechranická přehrada. Tato Pokrušnohorská přehrada na naší třetí nejdelší řece Ohři dosahuje délky v koruně hráze neuvěřitelných 3 280 m. Jedná se o sypanou zemní hráz.

Nejvýše položené vodní dílo

Nejvýše položené vodní dílo u nás se nachází v Jeseníkách, jedná se o horní nádrž PVE Dlouhé Stráně. Její hladina se nachází ve výšce 1 350 m.n.m..

Tota zajímavá vodní elektrárna je zároveň ta největší v České republice. Zároveň tato elektrárná využívá největší spád,tj až 532,7 m více.

Největší plavební komora

Největší plavební komora v Česku se nachází nad labském zdymadle Dolní Beřkovice na Mělnicku. Plavební komora má rozměry 200 m x 22 m. Hloubka komory jsou standartní 3 m a překonává 2,4 m rozdíl hladin.

Nejvyšší plavební komora

Tj. plavební komora, která překonává největší rozdíl hladin, je umístěna na Štěchovické přehradě, která přetíná nejdelší českou řeku - Vltavu. Komora překonává 20 m rozdíl hladin. Délka plavební komory je 118,4 m.

Plavební komora Štěchovice

Nejpřehraděnější řeka

Nejpřehradnější českou řekou je samozřejmě Vltava. Na Vltavě je postaveno 8 přehrada, které tvoří tkz. Vltavskou kaskádu. Dále je na Vltavě postaveno kolem 40 jezů.

Vltava je také naše nejvýkonnější řeka, 6 velkých a 31 malých vodních elektráren mají celkový instalovaný výkon 747,7 MW, což pokrývá asi z 1,5% spotřebu ČR více.

Rozumím
Tento web používá cookies ke zlepšení obsahu. Co je to cookies?