Úvod

Státy

Vodní díla

Vodní cesty

MVE

Seznamy

Mapy

free counters

Česká vodní nej

Nejvyšší přehrada

Nejvyšší hrází se pyšní přehrada Dalešice na Jihlavě. Výška hráze nad základem dosahuje rovných 100 m, s tím souvisí další prvenství - jedná se o nejhlubší uměle vytvořená vodní nádrž (maximální: 85,5 m, průměrná hloubka: 26,4 m) více.

Toto vodní dílo má ale v rukávu ještě jedno eso, v přilehlé přečerpávací vodní elektrárně,která je mimochodem druhá největší v ČRvíce, pracují největší vodní turbíny v České republice. Každá z těchto čtyř Francisových turbín má v průměru 6 m. Fotografie jedné z těchto obrovských turbín naleznete zde.

Nejmohutnější přehrada

Nejmohutnější přehrada je 450 m dlouhá a 90,5 m vysoká Orlická přehrada. Na tohoto betonového obra bylo spotřebováno 1,03 mil.m3 betonu a 12 000 tun ocele.

Tato jedna z nejznámějších českých přehrad se samozřejmě nehonosí jen jedním prvenstvím.
Orlická nádrž je nejobjemnější vodní nádrž v ČR.více, zadržuje 716 500 000 m3 vody.

Orlická vodní elektrárna vyrobí nejvíce obnovitelné energie (průměrná roční výroba: 474,4 GWh), což ročně ušetří 450 000 tun uhlí.

Orlická přehrada

Nejdelší přehrada

Nejdelší hrází disponuje Nechranická přehrada. Tato Pokrušnohorská přehrada na naší třetí nejdelší řece Ohři dosahuje délky v koruně hráze neuvěřitelných 3 280 m. Jedná se o sypanou zemní hráz.

Nejvýše položené vodní dílo

Nejvýše položené vodní dílo u nás se nachází v Jeseníkách, jedná se o horní nádrž PVE Dlouhé Stráně. Její hladina se nachází ve výšce 1 350 m.n.m..

Tota zajímavá vodní elektrárna je zároveň ta největší v České republice. Zároveň tato elektrárná využívá největší spád,tj až 532,7 m více.

Největší plavební komora

Největší plavební komora v Česku se nachází nad labském zdymadle Dolní Beřkovice na Mělnicku. Plavební komora má rozměry 200 m x 22 m. Hloubka komory jsou standartní 3 m a překonává 2,4 m rozdíl hladin.

Nejvyšší plavební komora

Tj. plavební komora, která překonává největší rozdíl hladin, je umístěna na Štěchovické přehradě, která přetíná nejdelší českou řeku - Vltavu. Komora překonává 20 m rozdíl hladin. Délka plavební komory je 118,4 m.

Plavební komora Štěchovice

Nejpřehraděnější řeka

Nejpřehradnější českou řekou je samozřejmě Vltava. Na Vltavě je postaveno 8 přehrada, které tvoří tkz. Vltavskou kaskádu. Dále je na Vltavě postaveno kolem 40 jezů.

Vltava je také naše nejvýkonnější řeka, 6 velkých a 31 malých vodních elektráren mají celkový instalovaný výkon 747,7 MW, což pokrývá asi z 1,5% spotřebu ČR více.

Mapy

Mapa vodních elektráren v ČR - Povodí Labe
Mapa evropské sítě vnitrozemských vodních cest

Seznamy

Nejvýkonnější vodní elektrárny v ČR
Nejvýkonnější vodní elektrárny na světě
20 největších českých přehrad