Zdymadlo České Vrbné

Popis | Technické údaje | Mapa

Fotogalerie

Jez u Českého Vrbného s malou vodní elektrárnou Jez u Českého Vrbného MVE České Vrbné Jez u Českého Vrbného Jez u Českého Vrbného Vjezd do ochraného přístavu Sklopný most u vjezdu Ochranný přístav České Vrbné Divoká řeka u jezu Divoká řeka u jezu

Popis

Jez u Českého Vrbného z roku 1969 byl původně vybudován k zlepšení vodního stavu v tomto úseku. Nový význam dostal jez na začátku tohoto tisíciletí v souvislosti se splavnění Vltavy do Českých Budějovic. V roce 2008 byla zahájena modernizace jezu. V roce 2011 byla na jezu dokončena plavební komora.

Ve zdrži jezu byl také vystavěn ochranný přístav pro 23 malých plavidel a pro 2 osobní lodě. Zajímavostí je jediný sklopný silniční most přes vjezd do přístaviště.

Jez tvoří dvě přelivná pole o rozměrech 22,5 m. Na pravém břehu je budova vodní elektrárny, která využivá vysoký spád jez, proto dosahuje relativně vysokého výkonu téměr 2 MW. Vyrobí tolik elektřiny, že by mohla zásobit přibližně 4000 domácností.

Technické údaje

Vodní elektrárna

Vodní elektrárnaČeské Vrbné
Výkon 1,96 MW
Roční výroba 8,928 GWh
Turbíny 2 x Kaplan
Hltnost turbín 38 m3/s
Spád 6,4 m

Jez

JezČeské Vrbné
Rok uvedení do provozu 1969
Typ Pohyblivý jez - Klapka
Délka jezu 2 x 22,5 m
Výška jezu 4,5 m

Hydrologické údaje

Hydrologické staniceČeské Budějovice
Vodní tok Vltava
Plocha povodí 2 847,72 km2
Průměrný průtok 27,6 m3/s
Aktuální průtok ZDE
Stoletý průtok 908 m3/s
Historicky nejvyšší 1310 m3/s (13.8.2002)
Hydrologické údaje jsou převzaty od nejbližší hydrologické stanice. Mohou se i výrazně lišit od skutečných hodnot v daném profilu, proto slouží pouze pro hrubou orientaci.

Plavební komora

Plavební komoraČeské Vrbné
Třída (vodní cesty) I
Délka 44 m
Šířka 5,4 m

Mapa

Země: Česko, Kraj: Jihočeský, Okres: České Budějovice

Panorama

Data se snažíme průběžně aktualizovat a opravovat. Údaje jsou mnohdy težko dohledatelné, proto je prosím berte jen orientačně. Pokud narazíte na jakoukoliv chybu nebo budete mít dodatečné info k vodnímu dílu, tak nám napíšete na email: info@tv-adams.wz.cz.

Budeme také velmi rádi za fotografie vodních elektráren, které bychom zde mohli uveřejnit.

Rozumím
Tento web používá cookies ke zlepšení obsahu. Co je to cookies?