Zdymadlo Modřany

Popis | Technické údaje | Mapa

Fotogalerie

Plavební komora Modřany Modřanský jez Modřanský jez Modřanský jez Malá vodní elektrárna Sportovní propust Sportovní propust Sportovní propust Lahovický most Lahovický most Lahovický most Vodní nádrž Modřany-soutok Vltavy s Berounkou Radotínský přístav Radotínský přístav Radotínský přístav Radotínský přístav

Popis

Zdymadlo Modřany se nachází v Praze na Vltavě, jedná se o jedno z nejmladší zdymadel v Česku. Modřanský jez je vybaven třemi přelivnými poli o délce 27 m, které jsou opatřený ocelovými podpíranými klapkami o výšce 3,3 m.

U pravého břehu je situována plavební komora o šířce 12 m a o max. užitní délkce 195 m. Plavební komora je rozdělena středními vraty na dvě části. Dolní a střední vrata jsou vzpěrná a horní jsou osazeny tabulovým uzávěrem. Slouží převážně sportovním lodím a nákladním lodím mířící do Radotínského přístavu.

Na zdymadle je umístěna vodní elektrárna o výkonu 1,62 MW. Hydroelektrárna je vybavena třemi přímoproudovémi turbíny typu Kaplan.

Pro vodáky byla na levém břehu vytvořena sportovní propust o šířce 2 m.

Historie
Kvůli malé plavební hloubce v tomto úseku Vltavy, která neumožňovala plavbu nákladních lodí a mnohdy i sportovních lodí v letním období, byla snaha o vybudování zdymadlo. Proto tu byl vybudován jez, na kterém byla umístěna roku 1729 plavební komora. Jednalo se o jednu z nejstarších plavebních komor v tehdejším Rakouska-Uhersku, ale plavební komoru i s jezem zníčily ledové kry.
Až roku 1979 se začalo pracovat na zdymadle, který by problém s plavební hloubkou vyřešil. V květnu roku 1984 mohli plavební komorou proplouvat první lodě, ale práce na stavbě byly definitivně ukončeny až v roce 1988.

Vybudování Modřanského jezu umožnilo vytvořit na Berounce Radotínský přístav.
Přístav se nachází nedaleko soutoku s Vltava (na 0,65-1,2 řkm).
Radotínský přístav se začal stavět roku 1983 a slouží převážně nákladním a obchodní účelům, dnes čím dál slouží i sportovním plavidlům.

Technické údaje

Vodní elektrárna

Vodní elektrárnaModřany
Výkon 1,62 MW
Roční výroba 6,865 GWh
Turbíny 3 x Kaplan
Hltnost turbín 3 x 30 m3/s
Spád 2 m

Jez

JezModřany
Rok uvedení do provozu 1988
Typ Pohyblivý jez - Klapka
Délka jezu 3 x 27 m
Výška jezu 3,3 m

Hydrologické údaje

Hydrologické stanicePraha - Malá Chuchle
Vodní tok Vltava
Plocha povodí 26 729,97 km2
Průměrný průtok 143 m3/s
Aktuální průtok ZDE
Stoletý průtok 4020 m3/s
Historicky nejvyšší 5160 m3/s (14.8.2002)
Hydrologické údaje jsou převzaty od nejbližší hydrologické stanice. Mohou se i výrazně lišit od skutečných hodnot v daném profilu, proto slouží pouze pro hrubou orientaci.

Plavební komora

Plavební komoraModřany
Třída (vodní cesty) Va
Délka 195 m
Šířka 11,5 m

Video

Mapa

Země: Česko, Kraj: Hlavní město Praha, Okres: Praha 12

Panorama

Data se snažíme průběžně aktualizovat a opravovat. Údaje jsou mnohdy težko dohledatelné, proto je prosím berte jen orientačně. Pokud narazíte na jakoukoliv chybu nebo budete mít dodatečné info k vodnímu dílu, tak nám napíšete na email: info@tv-adams.wz.cz.

Budeme také velmi rádi za fotografie vodních elektráren, které bychom zde mohli uveřejnit.

Rozumím
Tento web používá cookies ke zlepšení obsahu. Co je to cookies?