Zakulisí webu

Email webu: info@tv-adams.wz.cz

Zdravím, na tomto webu pracuji již od roku 2010. Nyní mi je 22 let a studuji ČVUT fakultu stavební v Praze, kde se zaměřuji právě na vodní díla.
Jestli tě zajímá více o tomto webu, čti dál, jistě najdeš odpověď na své případné otázky.


Varování: Níže napsaný text neberte vážně, jen napsán s velkou dávkou ironie a nadhledem (avšak je zcela upřímný)

Historie TV-ADams

Prolog


Začneme hezky od začátku. Asi se to nezdá, ale tento web je výsledek mého urputného snažení vytváření na internetu.

Kapitola první - začátky
Vše začalo na jaře 2009, kdy na adresa vltavskakaskada.stranky1.cz (kupodivu pořád funkční) vznikla dech beroucí stránka o (jak sám název napovídá) vltavské kaskádě.
Stránka byla udělaná na strankyzdarma.cz, kde člověk je vyplňuje předpřipravené šablony. Na každé záložce byl jeden stupeň kaskády, avšak jako 11náctiletý hošík jsem si netroufl napsat něco sám, takže jsem byl donucen to trošku ošmelit, tak jsem zkopíroval nějakou podle mého "odborného" názoru zajímavou pasáž z staré dobré Wikipedie, ale že to byli moje stránky, museli mít něco navíc, proto byli vybaveny různými mapkami, satelitními snímky, či (což už byl majstrštyk) plánky


Nejvíce se mi líbí (samozřejmě kromě informací, které se dozvím),
že je to napsáno správně, ani bez jediné chyby).

Když byli všechny stupně popsaný, musel jsem si najít něco o čem bych informoval dál, tak jsem začal popisovat vltavské jezy (škoda jen že je to jen zdánlivě kompletní seznam, ale zde se datuje počátek mého zájmu dělání seznamů), avšak jezy byli obohaceny satelitními snímkami!

Kapitola druhá
Na podzim 2009 byla Vltavská kaskáda už prostě vyčerpaná (dokonale nedokonale popsaná), bylo třeba se zaměřit na něco jiného. Proto byla založena stránka ostrovyvcr.wz.cz (opět stále funkční), která popisovala (opět naprosto přesný název) ostrovy v Česku.
Tento web již vhodil do ringu rukavici ve formě programovacího jazyka HTML. Odhodlaně jsem ji zvedl. S pomocí skvělého (nyní neironicky) webu Jakpsatweb.cz jsem to jakžtakž zvládl (nezvládl, ale běželo to).
Stránka tedy běžela. Zanedlouho ale vyšlo na jeho, že ostrovů v Česku není zas tolik, jak by se mohlo na první pohled zdát. A ani nápad oslovit širokou veřejnost s formulářem "přidej svůj ostrov" nevyšel, proto nebylo o čem psát. Jako dobrou náhradou se ukázalo psát o řekách (těch tu máme víc). U každé řeky nesměl chybět seznam jezů, či rybníků s vlastnoručně (jako na mapách, takže ne úplně vlastnoručně, ale rozumíme si) změřenou rozlohou či délkou).
Grafika webu se vytrvale blížila k bodu -2. Bohužel jistý pokus vylepšit grafiku dopadl naprostou katastrofou. Stránka se stalo naprosto nepřehlednou (každý jistě rád potvrdí). Avšak nikdy neupadla v zapomnění, což je pro mě dost velké překvapení.

Píše se léto léta páně 2010. Mladý 12-letý kluk dostává skvělý nápad, stane se z něho velký dokumentarista. Oprašuje svojí kameru a přemítá cože to bude vlastně dokumentovat...hory? Národní parky? Ano! Ostrovy (NE žádný ostrovy už)...odpověď zní přehrady.
Idea je jasná, internetová televize s dokumenty o přehradách, avšak jako zkušený webmaster ví, že uskutečnit takovou ambiciózní myšlenku nebude jen tak.

Co je třeba k založení internetové televize
(podle dvanáctiletého kluka)

1)Název
Vše musí mít svůj o tom žádná, ale není to jen tak vymyslet něco úderného. Má to být televize, takže to musí začínat TV o tom žádná. Pak to musí z ní světácky, tak použijeme něco z angličtiny - Dams (=přehrady). ,,TV-DAMS" to zní divně, přidáme ,.A" v angličtině neurčitý člen (bravo před množné číslo se nedává neurčitý člen).
Poznámka z přítomnosti: název je pěkně na nic, ale měnit to už nebudu.

2)Videa
U toho se trošku zastavíme, protože videa měli být naprosto kličová. Na začátku musím říct, že jsem už nějaké zkušenosti se střihem videa měl.
Začátky editování videí
Moje úplně první video zveřejněné na Youtube se jmenovalo ,,Vltava" a byla to spíše prezentace fotek z průběhu toku Vltavy v doprovodu stejnojmenné skladby od Bedřicha Smetany.
Samozřejmě jsem neměl žádný střihačský program, proto musela postačit power pointová prezentace a demo program stažený z internetu, který ji dokázal převést do videa (v mých očí naprostý zázrak technologie). Video mířilo hned do světa. Samozřejmě video se do trendů nedostalo a dočkalo se jen několika pár desítek zhlédnutí.


Ano, opět bez chyby
Video je již neveřejné, ale pro zájemce tu máme odkaz (ZDE).

Program na editování
Videa do ,,televize" už musel být samozřejmě jiný level. V tu se na mě obrátila paní štěstěna, v mém oblíbeném dětském časopise v kolonce ,,zajímavého programy ke stažení zdarma" se objevil program z jiného světa - Pinnacle VideoSpin.
Tentokrát opravdový editor, který zvládal nepředstavitelné věci, titulky, prolínačky a mnoho dalšího. ,,S tím se už televize může provozovat" říkám si.

První TV-ADams video
V létě jsme byli na dovolené na Slovensku a navštívil jsem Gabčíkovo, u které jsem něco natočil a cestou zpátky jsme se stavili u Nových Mlýnech, takže jsem měl dokonce materiál na dvě videa.
Samozřejmě Gabčíkovo si nechám až na později (to bude mistrovské dílo) začnu s Novými Mlýny.
Bohužel skvělý VideoSpin nedokáže přečíst formát videa z kamery...co už rozjetý vlak TV-ADams to samozřejmě namohlo zastavit. Udělám to z fotek, tak zněl plán.
Samozřejmě profesionální internetová televize musí mít nějaký rámec, nějakou šablonu...

Jak musí TV-ADams videa vypadat

1) Logo: Hned začneme tím nejdůležitějším - v levém horním rohu musí být logo TV-ADams (přes to nejede vlak - koneckonců tohle je přeci TELEVIZE).

2) Titulky: Video musí být nabité informacemi a technickými daty...každého přeci zajímá jakou maximální hltnost mají turbíny nebo bezpečnostní přelivy.
A vždy se titulky musejí schodovat se záběrem.

3) Hudba: Hudba byl vždy vélky oříšek. Video mělo být dokresleno nějakou pohodovou instrumentální hudbou.

4) Závěrečné titulky: Další nutnost, kterou má každé opravdové video. Bez nich to nešlo, hlavně uvést autora a název hudby (nikdo přeci nechce mít oplétačky kvůli autorským právům).

Praxe

1) Logo: Žádné logo jsem bohužel neměl k dispozici, proto bylo vytvořeno na rychlo a podle pravidla ,,v jednoduchosti je krása" (nebyla). Všimněte si, jak je logo na všech záběrech stejně veliké...

2) Titulky: Řídili se pro změnu heslem ,,něco napiš a jestli to bude znít odborně tím líp" a další neméně důležité ,,gramatika je nepodstatná".

3) Hudba: Zase se na mě paní štěstěna usmála...můj VideoSpin měl v knihovně skladbu od Beethoven a pozor nejen to! V knihovně navíc byly i zvukové efekty...proto mohlo být video obohaceno o potlesk diváků či skřehot racků.

4) Závěrečné titulky: to už byla pohodička.

Výsledný ,,skvost" naleznete ZDE.

Pokračování zanedlouho

TV-ADams můžete také najít:
youtube.com
Facebook.com
Panoramio.com

Veškerá videa,fotogragie a texty je zakázáno kopírovat a jakoliv rozšiřovat bez souhlasu autora!
Upozornění: Veškerá data na tomto webu jsou bez záruky!

Rozumím
Tento web používá cookies ke zlepšení obsahu. Co je to cookies?